Cestování - Norsko 2016
1.den - cesta Prahy do Švédska (Praha-Florenc, Německo-Rostock, Švédsko-Trelleborg)
S ostatními účastníky zájezdu a našim průvodcem (František Michlík) se setkáme na Florenci. Trošku jsme překvapeni, že máme řidiče a řidičku.
Odjezd z Prahy mezi 10 a 11. Po dálnicích se dostaneme do německého přístavu Rostock.
Máme lístky na noční trajekt Tom Sawyer od společnosti TT Line. Odjezd cca v 23:30. Příjezd do švédského přístavu Trelleborg ráno kolem 6:00.
Od průvodce se dozvídáme, že noční trajekty jsou uměle časově prodlužovány (trajekty jedou pomaleji nebo se i zastaví na moři) ... aby řidiče autobusů a kamionů měli svých 9 hodin pauzy/stání. Všichni máme kajuty, tak je šance, že přijde řada i na spánek. Byla jsem zvědavá, jak vypadá kajuta na trajektu. Jednoduchost ale je tam vše, co je potřebné. Dokonce i sprcha, umyvadlo, WC v každé kajutě.
2.den - přes Švédsko do Norska (Tjörnbron, Göteborg, Oslo)
Ráno opouštíme přístav v Trelleborgu a směřujeme do Norska. Cestou se zastavíme o zavěšeného mostu Tjörnbron na fjordem Askeröfjorden. Původně tady stál obloukový most, který ale v roce 1980 byl zdemolován poté, poté co do něj během mlhy a tmy narazila nákladní loď. Kolem mostu je krásná příroda a z mostu je krásný pohled na tzv. "šérové ostrovy" (název je odvozen od švédského názvu Skär garden - v překladu "rozřezaná země"). Po dalších kilometrech dorazíme do města Göteborg. Tady zvládneme udělat jen okruh autobusem. Z autobusu ani nevystupujeme. Trošku se i zabloudíme (tam se také pořád něco staví, opravuje, ... takže není čemu se divit) a tak kolem stadionu Ullevi projedeme několikrát - vyfotit ho z autobusu se ale moc dobře nedá. Po městě jezdí světlemodré tramvaje. Pak zpátky na dálnici a pokračujeme ve směru na Oslo, kam dorazíme brzo večer. Ještě večer vyrazíme na (neplánovanou) prohlídku města. Prohlídku skončíme u nové budovy opery, která je nedaleko od našeho hotelu. Byli jsme ubytování v hotelu Comfort Borsparken. Řekla bych, že nic výjimečného, vše standardní, je nedaleko od centra a od budovy opery.
3.den - Oslo
Nejdříve směřujeme na poloostrov Bygdoy, kde je několik muzeí, z nichž my navštívíme muzeum, kde je vystavena polární loď Fram. Na této lodi plavili polárníci Nansen a Amundsen. Můžeme se podívat na strojovnu, sklad, kuchyň, jídelnu, kajuty posádky, palubu s kapitánským můstkem. Autobus nás odveze k parku Frogner, který je plný soch od Gustava Vigelanda. V roce 1921 uzavřelo město Oslo s Vigelandem nezvyklou smlouvu: dostane obrovský ateliér, materiál a k ruce několik řemeslníků a za to všechny sochy, které dosud vytvořil a ještě vytvoří, připadnou městu. V parku je více než 200 bronzových a žulových soch a sousoší. Dominantou je 14 metrů vysoký obelisk/monolit ze 121 lidských těl. Vigeland dělal pořád člověka - v každém věku, všechny jsou nahé a autor jimi vyjadřuje vztahy mezi lidmi - mezi mužem a ženou, mezi rodiči a dětmi. Nejslavnější sochou je socha vztekajícho se chlapečka. V parku je krásná fontána zvaná "Koloběh života", která zobrazuje lidský život od zrození až po skon. Po návštěvě parku znovu nastoupíme do autoubusu a navštívíme Holmenkollen - severozápadní předměstí Osla, který je znám jako středisko zimních sportů a kde je i skokanský můstek. Zastavíme se u sochy krále Olafa V., stojící u okraje ochozů. Král Olaf V. rád chodil běhat na lyžích. Socha jej zachycuje při této činnosti i s jeho psem. Vyfotíme i repliku kapličky - původně z roku 1903, která se ale v roce 1992 spálila a následně byla postaven současná replika.
Pak už na zbytek den opustíme autobus a prohlídnem centrum města a okolí. Navštívíme budovu radnice a v ní se podíváme do sálu, kde je každoročně předávána Nobelova cena za mír. Procházka městem pokračuje kolem budovy Národního divadla, odkud se pak dostaneme na hlavní obchodní ulici Karl Johans Gate. Kromě nespočet obchodů, kaváren a restaurací je tady i budova norského parlamentu (od našeho průvodce se dozvíme, že v norském parlamentu neexistuje možnost zdržovat se hlasování).
Prohlídku i dnes skončíme u budovy Norské opery a baletu. Budová připomíná ledovou kru, potápějící se do fjordu. Ubytování máme nedaleko od Osla, v hotelu Quality Olavsgard. Hotel se nachází kousek od dálnice - v okolí nic není. Ale pokud je řeč o snídaně ... nejbohatší výběr co jsem kdy zažila.
4.den - cesta podél jezera MJOSA, návštěva městečka Lillehammer
Jedeme dlouhé kilometry (mj. podél jezera MJOSA), abychom se podívali na skokanský můstek v Lillehammeru. Autobus nás odvezl nahoru, odkud jsem po mnoha schodech dostali dolů. Měli jsme štěstí a viděli i skokani. To jsem ani nevěděla, že se dá skákat i bez sněhu. Ale dá se ... vyfotit se to ale nedalo.
Centrum města je poměrně malé, tvoří ho jedna hlavní ulce jménem Storgata.
Zajímou informací pro mě bylo to, že olympijská vesnička, která byla na olympiádu vybudována, byla krátce po olympiádě rozebrána a odvezena. Zbyly tam jen skokanské můstky, bobová dráha a běžecké tratě (město totiž chtěla zůstat takové, jaké bylo před olympiádou).
Lillehammer je známý i díky místnímu skanzenu Maihaugen. Ale bylo nám řečeno, že je zbytečné tam jít, protože Norsko samotné je jeden velký skanzen - během naší cesty po Norsku uvidíme všechno, co bychom viděli ve skanzenu (dřevěné kostelíky, budovy s trávou na střeše, ...)
Tentokrát jsme bydleli v hotelu Gala Hoyfjellshotell. Je to hotel uprostřed přírody. Nedaleko je jezera, malá rozhleda (pohled na národní parky Rondane, Jotunheimen). Překvapením bylo, že na kuchyni pracovali Maďaři. A velice nepříjmeným překvapením byla neskutečně nepohodlná přistýlka - asi nikdy víc nebudu chtít bydlet na třílůžkovém pokoji, protože se může stát, že třetí postel bude ze stejné kategorie mučících nástrojů.
5.den - oblast Rondane, Jotunheimen. Dombas, Trollveggen, Trollstiggen
Příroda je čím dál, tím krásnější. Už se objevují hory, krásná údolí, ... jen to počasí se pokazilo. Je mlha, začíná pršet, ... a přitom dnešním cílem je tzv. Trolí stezka. Cesta (v údolí Isterdalen) se skládá z 11 serpentin (serpentiny jsou pojmenované) a stoupá od hladiny moře až do výšky asi 800 metrů. Na vrcholu je vyhlídková plošina odkud je - za jiného počasí, než jsme měli my - vidět Trollstigen a asi 180 m vysoký vodopád Stigfossen. My jsme neviděli skoro nic.
Řídit na těch serpentínách bych nikdy nechtěla. Všechna čest naší řidičce. Já se chvílemi bála i se podívat z okna, protože zábradlí skoro žádné, pod náma dost velká propast, ... Ubytování jsme měli zajištěno v městečku Stranda ve stejnojmenném hotelu (nic výjimečného, nic co by stálo za zmínku).
6.den - Geirangerfjord, Dalsnibba, Lom
Tento den se dá považovat za vrchol našeho zájezdu. Skoro až moc krásy na jeden den.
Nejdříve nás čekala vyhlídková cesta po fjordu Geiranger (asi 15 km dlouhý ledovcový fjord, tvoří jednu z větví velkého Storfjordu. Na trajekt jsme nalodili v městečku Hellesylt. Kousek od přístavu stojí krásná budova Grand Hotel. Cesta do městečka Geiranger trvala o něco málo více než hodinu. Z trajektu bylo vidět sedmero úzkých vodopádů vedle sebe - nazvaný Sedm sester. K vodopádu se váže pověst, která vypráví příběh sedmi sester zamilovaných do Nápadníka, což je vodopád naproti. Nápadník se prý už desítky let dívá na sestry a neví, kterou si vybrat za ženu.
V Geirangeru jsme měli to štěstí vidět jednu zakotvenou zaoceánskou loď. Čekala nás menší túra na vyhlídku, odkud je krásný pohled na fjord. A pak přišlo to (pro mě) nejkrásnější: cesta na vrchol hory Dalsnibba, kde je vyhlídková plošina. Nádherný pohled na okolní vrcholy (na mnoha místech ještě pokryté sněhem), údolí, ledovec.
Popsat se to ani nedá. Den jsme zakončili návstěvou obce Lom s kouzelným roubeným kostelem s dračími ornamenty na střeše. Městem teče řeka Otta (rafting, lano nad řekou ...). A kdyby toho bylo ještě málo ... tento den jsme byli ubytování v historickém rodinném hotelu Elveseter. Kouzelné místo, krásná příroda kolem, krásný výhled z okna pokoje, dobré jídlo ... škoda, že jsme tam bydleli jen jeden den ... vydržela bych to déle. A ještě stojí za zmínku monument/sloup umístěný na parkovišti hotelu. Začal ho dělat sochař Rasmussen a dle původních plánů měl stát před budovou parlementu. Pak ale přišla 2.světová válka, Rasmunsen podporoval nacisty a proto už to nešlo. Aasmund Elveseter, milovník umění sloup dokončil a nechal ho postavit u rodinného hotelu své rodiny. Sloupu se říká "Saga Column" a obsahuje scény z norské historie, na vrcholu je socha prvního norského krále na koni.
7.den - ledovec Nigardsbreen, cesta podél Sognefjorden
Jedeme do horského údolí Jostedalen, konkrétněji k ledovci Nigardsbreen - je to ledovcový splaz vybíhající z velkého ledovce Jostedalsbreen. Zdatnější si mohou půjčit náčiní potřebné k výstupu na ledovec. Podél břehu jezera vede pěší stezka (doplněná dřevěnými schody, lávkami, provazovým zábradlím) ke splazu. Prnví část stezky je docela náročná ale pro méně odvážné existuje možnost nasednout na malou loďku a za 40 NOK nechat zavést blíž k ledovci. Méně odvážné členy naší skupiny měli smůlu, protože zrovna v době, kdy jsme tam byli, loďka měla problémy. Ale to jsme se dozvěděli až poté, co jsme se 2x zeptali, kdy ta lodička jede k ledovci. Něco jako jízdní řád nebo cedule s info o problému ... nic takového ... Po ledovci jsem se posunuli na naše další ubytování, které tentokrát bylo v novém hotelu Myrkdalen (loni ten hotel ještě neexistoval)
8.den - vodopád Tvindefossen, město Bergen
Vyrážíme k poslední lokalitě našeho zájezdu - jedeme do Bergenu. Dlouho dobu jedeme podél nejdelšího norského fjordu, podél Sognefjord. Škoda, že fjord je neustále na levé straně autobusu, tak my, co sedíme na pravé straně si ho moc neužijeme ... Cestou se stavíme u vodopádu Tvindefossen a při prvním pohledu by se mohlo zdát, že jsme v Japonsku ... jsou tam totiž desítky japonských turistů. Do Bergenu jsme dorazili kolem poledne. Zrovna přestalo pršet. A to je moc dobře, protože Bergen je prý nejupršanější město v Evropě. My ale máme štěstí, protože začalo pak zase pršet až další den, kdy my už jsme odlétali domů do Prahy.
Bergen je druhým největším městem Norska. Nejstarší částí města je Bryggen, kde stojí staré dřevěné domky z 18.století. Pro nás ze střední Evropy je nezapomenutelná i procházka rybím trhem v centru města. Ubytování jsme tentokrát měli v hotelu Comfort Holberg, který je nedaleko od centra města. Ale to je jediná dobrá věc, co se týče tohoto hotelu. Skoro půl hodiny jsme čekali na to, až pro nás připraví pokoje (a to už měly být připravené). Na pokoji jsme měli přistýlku, na kterou se jen tak nezapomene (jedno kolečko chybělo uprostřed, extra tenká matrace, ...). Horší už snad ani neexistuje. Na ní se spát vůbec nedalo. A pak ráno ta fronta u snídaně. Vůbec nemyslí na to, že letadla odlétají stejně i v neděli a tak když snídané je až od půl osmé, tak během půl hodiny nenasnídají lidí ze tří autobusů ...
9.den - cesta domů letecky
v 10:55 odlétáme do Prahy. V Bergenu jsou příjemné teploty kolem 15 stupnů. Letíme se společností Norwegian. Do Prahy přiletíme kolem jedné hodiny do teploty asi 38 stupňů....
Některé fotky jsou možná víckrát a trošku promíchané ... některé bez popisu ... asi ještě doplním ... ale teď už nemám sílu ....